Secrétariat aux affaires intergouvernementales canadiennes - Gouvernement du Québec.
Agrandir le texte.Contraste élevé.Contraste inversé.
Facebook.Fils RSS.


Jean-Marc Fournier, minister responsible for Canadian Relations and the Canadian Francophonie

Jean-Marc Fournier was born in Châteauguay on October 7, 1959. He obtained a Licentiate in Laws from the Université de Montréal in 1981 and a diploma from the École du Barreau in 1982. He worked as an attorney for several years in private law offices and obtained a master’s degree in public law from the Université de Montréal in 1991.

In 1994, he was elected for the first time as MNA for Châteauguay and was re-elected in the same riding in 1998, 2003 and 2007. During that time, he served as Minister of Municipal Affairs, Sports and Recreation, Minister of Education, Recreation and Sports, Minister of Revenue and Minister responsible for Parliamentary Reform.

He was appointed Minister of Justice and Minister responsible for the Reform of Democratic Institutions and Access to Information in August 2010. He was elected MNA for Saint-Laurent during the September 13, 2010 by-election.

He was re-elected MNA for Saint-Laurent during the September 4, 2012 general election and served as Leader of the Official Opposition from September 19, 2012 to December 8, 2013.

On April 7, 2014, he was re-elected for the third time as MNA for Saint-Laurent. In addition to serving as Government House Leader, he is the Ministre responsable des Relations canadiennes et de la Francophonie canadienne.